Inwestycje w srebro

Srebro przez wiele lat było kruszcem, pozostającym w cieniu nieocenionego złota. Inwestycje w złoto były i są jednymi z popularniejszych, jednak coraz częściej i chętniej doceniamy możliwości inwestycji w srebro. Dzięki temu przestało ono być zwykłym surowcem monetarnym, a stało się surowcem przemysłowym. Jak zatem inwestować w srebro?.

 

Zakup fizyczny

To oczywisty sposób na zainwestowanie w srebro. Możemy go nabyć w postaci monet bulionowych czy sztabek. Jednostkowa cena jest znacznie niższa, niż w przypadku złota. Dodatkowo srebro nie jest na tyle atrakcyjne do podrabiania jak złoto, dlatego też minimalizujemy ryzyko trafienia na falsyfikat. Jednak musimy liczyć się z podatkiem VAT, podczas gdy złoto jest z niego zwolnione . Kolejną sprawą jest to, że fizyczne srebro będzie nam ciężko odsprzedać. Spore zasoby odkupią jedynie dilerzy szlachetnych metali, jednak jego marża będzie wysoka. Sił możemy spróbować także na portalach aukcyjnych i innych, wystawiając zakupione srebro.

 

Srebro w papierku

Srebro pod postacią jednostek ETF, często nazywane srebrem papierowym, może rozwiązać wiele problemów, także tych logistycznych. Jednostki te, to papier wartościowy, zabezpieczony fizycznym metalem. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy nie decydują się na długotrwałe inwestycje w srebro. Świetnie sprawdzi się to w przypadku średnio i krótkoterminowych horyzontów inwestycyjnych. Minusem, może być fakt, że więź pomiędzy finansowym rynkiem terminowym, a cenami fizycznego metalu może zostać bezpowrotnie rozerwana.

Kontrakty i CFD na srebro

To bardziej zaawansowana opcja inwestycji, dla tych którzy czują, że mają żyłkę hazardzisty. CFD to kontrakty na różnice kursowe, wraz z kontraktami terminowymi oferowane są przez giełdy i brokerów. W odniesieniu do srebra, kluczem są notowania najbliższego terminowego kontraktu. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób wiąże się z dużym ryzykiem, a nawet utratą kapitału. Jest to metoda, która sprawdzi się w przypadku krótkotrwałej inwestycji, a nie długoterminowych planów.

3 komentarze

 1. Piotrek A.
  17 maja 2020

  Inwestuję w złoto i srebro już od jakiegoś czasu. Wolę te kruszce niż obligacje. Srebro jest dobre na inwestycje krótkoterminowe, szybkie kupno i szybka sprzedaż. Lepiej długo trzymać pieniądze w złocie niż w srebrze.

 2. Oliwier 2_0
  14 czerwca 2020

  Inwestowałem w srebro ale zrezygnowałem, za dużo trzeba obserwować i śledzić giełdę, żeby szybko nie stracić kasy. Ja wolę inwestycje długoterminowe, gdzie jest mniejszy zysk, ale i lepsza stabilność i pewność, ze się nie straci całej kasy.

 3. Zenek
  2 lipca 2020

  Mam kupionych parę sztabek srebra w postaci papierowej. Trzymanie go w postaci kruszca jest nieopłacalne bo nie da się go spieniężyć. Nikt praktycznie nie skupuje sztabek srebra. W postaci papierowej można go w każdej chwili sprzedać.

Brak możliwości komentowania.