Zgrzytanie zębami – zaciskanie zębów.

Zgrzytanie zębami, znane również jako bruksizm, jest stanem, który powoduje, że ludzie zaciskają zęby lub  zgrzytają zębami w wyniku stresu, lęku i innych czynników . Wiele osób nieumyślnie zgrzyta zębami od czasu do czasu, co zazwyczaj nie powoduje szkód. Jednakże, gdy zęby są regularnie mielone, może dojść do uszkodzenia zębów i innych komplikacji związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Przewlekłe zgrzytanie zębami może spowodować złamanie, rozluźnienie lub utratę zębów. Może również zużywać zęby i powodować ból zarówno jamy ustnej, jak i ciała. Jeśli odczuwasz dyskomfort w wyniku tego stanu, skontaktuj się ze swoim dentystą, który określi najlepszy sposób leczenia.

W zależności od ciężkości wszelkich uszkodzeń spowodowanych tym zjawiskiem, może być zastosowane różne leczenie. 

Stres lub niepokój mogą być potężną siłą napędową występowania takiego zjawiska. Okoliczności środowiskowe i społeczne mogą wywoływać szkodliwy efekt psychologiczny prowadzący do podświadomego zaciskania zębów i zgrzytania zębami nawet podczas snu.

Badania pokazują, że nadmierny stres związany z pracą lub traumatyczne wydarzenie może wpływać na sen i powodować bruksizm senny.

Lęk i stres prowadzą do wielu ogólnych dolegliwości zdrowotnych. Warto także zaznaczyć, że określone czynniki życiowe mogą nasilać zgrzytanie zębami, w tym nadmierne spożycie alkoholu, narkotyki rekreacyjne, spożywanie sześciu lub więcej filiżanek napojów zawierających kofeinę dziennie i palenie. Jeśli przez cały dzień zaciskamy zęby, bardzo często w nocy ten odruch staje się mimowolny.

Przyjrzyj się dokładnie swojej codziennej rutynie i wprowadź odpowiednie zmiany, aby zmniejszyć lub przestać zgrzytać zębami w nocy.

Ludzie są często zaskoczeni, gdy dowiadują się, że zgrzytają zębami . Ale kiedy już wiedzą, zwykle chcą wiedzieć, jak zatrzymać niebezpieczny stan.  Konkretne rozwiązanie problemu zgrzytania zębami może być trudne do zidentyfikowania.  Ale kilka opcji medycznych i zabiegów może pomóc kontrolować sytuację i zapobiec większemu uszkodzeniu zębów.

Podsumowanie

Zgrzytanie zębami może być wynikiem powiązanego zaburzenia lub powikłania. Mogą one obejmować, ale nie są ograniczone do:

  • występowanie bezdechu sennego
  • występowanie innej kluczowej choroby
  • stosowanie niektórych leków
  • przyjmowanie substancji psychoaktywnych
Zgrzytanie zębami może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym wiekiem, stresem, lękiem i innymi problemami. Najczęściej gdy zaciskamy zęby przez cały dzień – w nocy zgrzytamy.

Można go jednak złagodzić lub wyleczyć za pomocą wielu podejść.

Przezwyciężenie go wymaga postawienia odpowiedniej diagnozy, jak również znalezienia źródła występowania takiego problemu. Bowiem tylko wtedy będzie możliwość zastosowania bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Jeden komentarz

  1. denver
    22 marca 2022

    Choruję na bruksizm polegający na zgrzytaniu zębami w nocy. Rozmawiałem o tym ze swoim stomatologiem. Z rozmowy wynikło, że powinienem odszukać źródło problemu, a na razie tymczasowo używać ochronnika na zęby w nocy, aby chronić szkliwo.

Brak możliwości komentowania.